Набукко

Набукко

ПРЕМ’ЄРА

Джузеппе Верді

НАБУККО

Опера на 2 дії

Лібрето Темістокла Солера

Диригент-постановник: ДЯДЮРА Микола
Режисер-постановник: СОЛОВ’ЯНЕНКО Анатолій
Художник-постановник: ЛЕВИТСЬКА Марія

Виконується італійською мовою
Тривалість: 2 год. 30 хв

Дія відбувається у Єрусалимі та Вавилоні у 587 році до н.е.

ДІЯ ПЕРША

Картина перша

Храм Соломона у Єрусалимі. Левіти і прості євреї вознесли щирі молитви й жалобу Ієгові, благаючи його захистити їх від вавилонян, які на чолі з Навуходоносором (Набукко) плюндрують Ізраїль. Первосвященик Захарія умовляє своїх співвітчизників вірити в краще, бо йому вдалося взяти в полон дочку вавилонського царя Фенену. Саме вона стане запорукою укладення миру між ассирійцями та євреями.
Ісмаель, небіж єрусалимського царя, впізнає у Фенені свою кохану, яка свого часу звільнила його з полону у Вавилоні. Юнак сподівається врятувати принцесу, але тим часом, через потайний хід в оточенні ассирійців у храм вривається Абігайль, яка вважає себе за першу дочку Навуходоносора. Її серце палає нерозділеним коханням до Ісмаеля. За його любов вона готова порятувати єврейський народ. Але Ісмаель не владний наказати серцю. Він відкидає пропозицію Абігайль. Храм наповнює все більша і більша юрба. Військо ассирійського царя уже біля самісіньких стін Єрусалиму. За якусь мить з'являється і сам Навуходоносор, який наказує всім впасти ниць перед ним. Захарія кидається до Фенени і заносить над нею ніж. Якщо ассирійський цар та його солдати й надалі осквернятимуть головний єврейський храм, він уб'є дочку царя. Навуходоносор гарячкове обмірковує ситуацію. Він готовий піти на якісь поступки. Та враз до Фенени кидається Ісмаель, щоб вирвати її з рук головного жерця. Фенена врятована. Серце ассирійського царя знову кам'яніє, і він наказує пограбувати й підпалити Єрусалим.

Картина друга

Палац Навуходоносора у Вавилоні. Абігайль підступно заволоділа документами, які свідчать, що вона – дочка рабині. Розпустивши чутки про смерть Навуходоносора Абігайль хоче вбити Фенену, яка, згідно закону, має право на трон. Щоб досягнути мети, Абігайль вступає у змову з верховним жерцем храму.
Фенена, залишена царем на час його відсутності правителем столиці, почувши про смерть Навуходоносора, дарує полоненим євреям свободу й приймає єврейську віру, щоб разом повернутися до Єрусалиму. Абігайль намагається вирвати у неї царську корону. Але в цю мить у тронному залі з'являється Навуходоносор. Забравши корону, він проголошує себе богом. Корону пронизує блискавка. Бог карає царя втратою розуму. Скориставшись цим, Абігайль знову заволоділа короною.

ДІЯ ДРУГА

Картина третя

Знамениті висячі сади у Вавилоні. Абігайль проголошує себе царицею Ассирії. Хитрістю вона змушує Навуходоносора поставити печатку на указі про страту полонених євреїв. На якусь мить до царя повертається розум. Він з жахом усвідомлює, що стратять і Фенену. Він шукає документ про рабське походження Абігайли і не знаходить. Розлючена цариця наказує арештувати Набукко.
На березі Євфрату раби-євреї моляться Ієгові. Захарія вселяє у їхні серця надію про швидке звільнення народу з вавилонського полону.

Картина четверта

Фенені оголошують смертний вирок. Почувши волання юрби, Навуходоносор розуміє, що трапилося непоправне. Він палко молиться єврейському богові і розум знову повертається до царя. З вірними воїнами Навуходоносор кидається на визволення дочки.
Фенена, підготовлена Захарієм до смерті, мужньо йде на страту. З'являється Навуходоносор із своїми воїнами. На очах вражених вавилонян падає і розбивається статуя ассирійського божества. Навуходоносор славить Ієгову і дає волю полоненим євреям. Абігайль, втративши останні надії на владу, п'є отруту. Помираючи, вона благає вибачення у Фенени і палко молиться Ієгові.